דף הסטודנטים לתארים מתקדמים

המשך דף  זה נכתב ע”י נציגות הסטודנטים לתארים מתקדמים

אך לפני כן, לנוחיותכם/ן, הנה קישור לחוברת ההנחיות למשתלמים לתואר שני ושלישי בטכניון.

שלומות!
ברוכים הבאים לדף הסטודנטים ללימודי תארים מתקדמים בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון. הפקולטה שלנו אומנם קטנה, אך בהחלט נעימה ותרגישו זאת מיד כשתרדו לספרייה ותפגשו את אולגה, או כל פעם שתרצו לקבל מידע ותיגשו למזכירה ללימודי מוסמכים – שקמה או תמר, או סתם תתקלו בפרוזדור בירדה, אפרת או זיווה, או תצטרכו עזרה מאלי או חיים, וכל האנשים המקסימים האחרים שעובדים בפקולטה ובאמת מספקים שירות מכל הלב (סליחה מכל מי ששכחנו להזכיר).
בפקולטה לומדים כ-90 סטודנטים ללימודי מוסמכים (מסטרנטים ודוקטורנטים). הרבה מהסטודנטים הם גם מורים בפועל או מנהלי בתי ספר. נושאי המחקר בפקולטה מאד מגוונים (כגון: למידה מקוונת, למידה בכיתה, למידה בלתי פורמאלית, תקשורת המדע, ניהול מערכות חינוך וחקר המוח). מכלול הנושאים מוצגים בצורה הטובה ביותר בדפים האישיים של הסטודנטים בפקולטה או בסרטונים באתר.

למועמדים או לאלה שמתעניינים ללמוד בפקולטה: פרטים לגבי תהליך הרישום ניתן למצוא באתר של בית הספר ללימודי מוסמכים (בקישור הזה). כאן, תמצאו מספר טיפים שלא מופיעים במדריכים הרשמיים.

תהליך בחירת המנחה ובחירת נושא המחקר הוא תהליך לא פשוט אך הוא התהליך החשוב ביותר וכדאי להקדיש לו זמן ומחשבה. גם נושא המחקר וגם המנחה ילוו אתכם במשך מספר שנים. חשוב שהנושא שבחרתם הינו מלהיב ויש לו פוטנציאל להלהיב אתכם לאורך זמן. בדרך כלל נושא שקרוב לליבכם ייתן את המוטיבציה הדרושה לכך. במהלך הלימודים סביר שיהיו לא מעט רגעי משבר ואז הסקרנות והעניין בנושא, כמו גם התמיכה הרגשית של המנחה, הם אלה שיעזרו לכם להתגבר ולצלוח את התקופה עד לטקס לבישת הגלימה.

בחירת מנחה היא בחירה הדדית. אתם בוחרים מנחה והמנחה בוחר אתכם, ולכן כדאי להתכונן. מומלץ לברר:

  • את תחומי ההתעניינות/ההתמחות של המנחה – יש בפקולטה חברי סגל שיסכימו להנחות רק על פי תחומי ההתמחות שלהם ויש כאלה שיסכימו ללמוד יחד איתך תחום חדש שמעניין אתכם;
  • את סגנון ההנחיה שלו/שלה והתקשורת הבין-אישית: כדאי ורצוי לדבר עם סטודנטים המונחים על ידי איש הסגל המדובר בשביל לברר את הנ”ל. כמו כן, כדאי גם לעשות “שופינג” או “בדיקה” בין המחלקות השונות ואנשי הסגל השונים – אך זהירות, יש לעשות זאת בעדינות יתרה.

טיפ: על מנת להכיר את אנשי הסגל, את הסטודנטים ואת סוגי המחקר המתבצעים בפקולטה כדאי להגיע לסמינרים המחלקתיים המתקיימים בימי שלישי במהלך הסמסטר בשעה 14:30. רצוי להתעדכן באתר הפקולטה לגבי הנושאים – אומנם זו גם אחת הדרישות מהלומדים בפקולטה אך בכל זאת זו גם המלצה.

למי שיש תואר שני ללא תיזה, ניתן לעשות השלמה לתיזה (בהנחיית איש סגל מהפקולטה) ואז להמשיך למסלול לדוקטורט.

נציג הדוקטורנטים הוא הדוקטורנט רע לביא. כל מי שלומד לתואר מתקדם (שני או שלישי) מוזמן לפנות אליו.

תהליך קבלת אישורים ותקציבים לנסיעה לחו”ל בתפקיד

 

מספר טיפים טכניים:

כדאי מאוד להכיר את האתר של בית הספר לתארים מתקדמים, שם תוכלו למצוא הרבה תשובות לשאלות, טפסים חשובים והנחיות כלליות.

נציגות: לאחר שינוי אירגוני באגודת הסטודנטים בטכניון, אוחדו הנציגויות של התארים השונים תחת אחריותה של אס”ט. כל סטודנט לתואר מתקדם החבר באס”ט יכול לבחור ולהבחר לתפקיד נציג מסלול, בתארים מתקדמים יש נציג/ה לתואר שני ונציג/ה לתואר שלישי. תפקידי הנציגים הם בין היתר לדאוג להווי הפקולטי וכן לרווח הסטודנטים שאותם הם מייצגים. בצורה זו נפתחה פינת הקפה בפקולטה ונרכשה מכונת נספרסו מכספי הועד, התקיימו ערבי סרט וסדנאות ארדואינו וכד’. בכל שנה יש בחירות לנציגות המפורסמים במייל השבועי של אס”ט ובמיילים פנימיים שיופצו על ידי הנציגים הפעילים, מוזמנים להצטרף ולהשפיע על החיים בפקולטה!

בנוסף, למתרגלים שבינינו, יש לנו נציגות גם בארגון סגל הוראה (אס”ה). נציגות זו אחראית לתנאי ההעסקה ומימוש זכיותיהם של המתרגלים והמורים הנלווים בפקולטה. גם לתפקיד זה נערכות בחירות בכל שנה, מתרגלים וסגל נלווה, מוזמנים לברר את זכויותיהם אצל הנציג/ה.
מלגות (נושא כואב!): בדרך כלל בפקולטה המלגות חלקיות. יחד עם זאת, מלגה חלקית מאפשרת עבודה בהיקף חלקי כמפורט באתר של לימודי מוסמכים. לכל אלה שלא מצליחים לסגור את החודש בכל זאת, ניתן לבקש בפניה אישית לדיקן ללימודי מוסמכים אישור לבקשה לעבודה חריגה (מכתב אישי). כדאי להצטייד בהמלצת המנחה ומרכז ללימודי מוסמכים בפקולטה או כל דמות שלדעתכם רלוונטית. מקור נוסף למלגה חיצונית הוא קול קורא להגשת הצעת מחקר שבית ספר ללימודי מוסמכים דואג לשלוח לכל המוסמכים בטכניון.

קורסים: את דרישות הפקולטה לפי מסלול אפשר לראות בתקנון של כל סוג תואר. מדריך מקוצר למספור הקורסים: קורסים הניתנים בפקולטה מתחילים בספרות 21. הספרה הבאה היא 4 (קורסים ללימודי הסמכה בלבד), 6 (קורסים ללימודי הסמכה ומוסמכים) או 8 (קורסים ללימודי מוסמכים בלבד). אם יש קורס שניתן באוניברסיטה אחרת ושמעניין אתכם, ניתן לקבל אישור לשם כך. את הפרטים לשם רישום רצוי לברר עם מזכירת לימודי מוסמכים.

מורה נבוכים לנוסע/ת לכנס בחו”ל: כל הפרטים, שלב אחרי שלב, מהטכניון לנתב”ג

שימו לב! לא ניתן להגיש בקשות נסיעה בדיעבד. את טופס הבקשה יש להגיש חודש וחצי לפני הנסיעה מאחר ותהליכי האישור רבים.

הנחיות למשתלם המשתתף בכנס בארץ במימון תקציב מוסדי:

לאחר הכנס יש להגיש את הטפסים הבאים: “החזר הוצאות למשתלם”טופס פרטי בנק  בצירוף חשבוניות מקוריות (רצוי שיהיו מופנות למוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע”מ), גם אם שולמו ע”י המשתלם*.

בנוסף, יש לצרף:

  • מכתב מאת חבר הסגל המפרט ומסביר את מטרת ההשתתפות
  • מסמכים הכוללים את תכנית הכינוס
  • תג שם

*אם המשתלם אינו מוזמן להרצות בכנס יש עלויות של 45% מס.

 

ועוד כמה קטנות:

  • לטכניון שפה משלו. אם אתם סטודנטים לתואר ראשון תגלו שאתם בלימודי הסמכה. אם אתם רוצים ללמוד לתואר שני או שלישי אתם תגלו שאתם כבר מוסמכים.
  • בטכניון ימי רביעי הם לפעמים ימי שני או יום שלישי יכול להפוך ליום ראשון, בקיצור, בטכניון ימות השבוע יכולים להיות שונים משאר העולם .

מומלץ בחום בתחילת כל סמסטר לבדוק את לוח השנה האקדמי באתר הטכניון 
אתרים שכדאי להכיר:
חובה לכל העוסקים במחקר בלימודיהם:
http://www.phdcomics.com/

אתר הסטודנטים ללימודי מוסמכים:

http://www.graduate.technion.ac.il/Heb/

אתר ארגון הסטודנטים:
http://www.asat.org.il/

אתר הדוקטוראנטים למדעי החברה
http://sites.google.com/site/candidatesphd/

אם הינם מעוניים לפתוח דף בית אישי באתר הדוקטוראנטים של קרן ISAF:
http://www.coolcite.com/user/1227
הרבה מאוד מידע מועיל ניתן למצוא בפורום הדוקטוראנטים של תפוז:
http://sf.tapuz.co.il/shirshur-2017-121639007.htm
כדאי גם להצטרף לרשימת הדוור של רשת הסוציולוגים, עובר שם הרבה מאוד מידע רלוונטי, אתר הבית שלהם:
http://www.socialscienceisrael.org/

 

ולקינוח הצעות וטיפים להשלמה מוצלחת של הדוקטורט באדיבות סגל היחידה לפיתוח והכשרה באוניברסיטת פלינדרס באוסטרליה:

http://www.vitae.ac.uk/cms/files/PGR-Tips-issue13.pdf

 

מעל לכל, הצלחה והנאה מהלימודים והחיים בפקולטה ומחוצה לה,

יעל בראל-בן דוד,

נציגת הדוקטורנטים בפקולטה