קשר חם – מרכז מו"פ לקידום שיפור ורענון החינוך המתמטי בישראל

kesher_ham_logo

קשר-חם – מרכז מחקר ופיתוח לקידום שיפור ורענון החינוך המתמטי בישראל הוקם באוקטובר 1986 ביוזמתה של פרופ' נצה מובשוביץ-הדר העומדת בראשו מאז. הוא קיבל מעמד של מרכז מורים ארצי למתמטיקה בעל-יסודי מטעם משרד החינוך בשנת 1992 ופעל במסגרת זו במשך 15 שנה. בשנת 2007 בעקבות מכרז, הועבר חלק זה של הפעילות לאוניברסיטת חיפה וצוות "קשר חם" חזר לשקוד על יוזמות מו"פ חדשניות בתחום החינוך המתמטי. כיום פועלים במסגרת המרכז הפרויקטים הבאים:

1. פרויקט "רמזור למורה למתמטיקה" זהו מיזם שמטרתו לאפשר לכלל ציבור המורים למתמטיקה ליהנות ממאגר המצטבר באופן שיתופי,  של מערכי-שיעור במתמטיקה, תכניות הוראה נושאיות או תקופתיות, ופריטי הערכת הישגים, והכל בהתאמה לתוכנית הלימודים, בבחינת:

"עצור לקריאה ועיון, היכון להפעלהצא לדרך בכיתתך".

ramzor

ההנחה היא שלכל מורה יש באמתחתו קבוצה של מערכי-שיעור, תוכניות הוראה ושאלות או מבחנים שבהם הוא גאה ורוצה לחלוק עם עמיתיו, בתקווה שיימצאו בהם מקור להשראה.

קישור לאתר: http://ramzor.technion.ac.il

במסגרת המיזם ננקטו המהלכים הבאים:

  • השימוש באתר ""רמזור למורה" פתוח ללא תשלום וללא צורך בהרשמה. כדי לתרום לאחר המאגרים או להגיב על פריט שקיים באחד המאגרים צריך להירשם באופן חד פעמי ולבחור סיסמה. זה יאפשר כניסה להוספת מידע למאגרים.
    אפשר לפנות אלינו ולהזמין באמצעות גפ"ן השתלמות בית-ספרית או אזורית למורים למתמטיקה על דרכי השימוש בחומרים הרבים המצטברים בהתמדה באתר (כולל, בין היתר דרכי הגישה לתרומה למאגרים בו.) מספר גפ"ן של "רמזור למורה" הוא 2379. הכתובת לפנייה היא project.ramzor@gmail.com או דרך "צרו קשר" באתר "רמזור למורה" בקישור http://ramzor.sni.technion.ac.il.
  • אנו חותרים להרחבת מעגל המורשים להשתמש בתוכנת "רמזור למורה" כל בתי הספר העל יסודיים  יכולים לדאוג להרשאה לכל צוות המורים למתמטיקה לשימוש בתוכנה ובמאגר המידע של מערכי שיעור המצטבר והולך עליה.

2. פרויקט "הבזקי חדשות במתמטיקה": זהו מיזם לשילוב חדשות מתמטיות בתוכנית הלימודים לחטיבה העליונה, במטרה לצמצם את הפער בין הנעשה בתחום המתמטיקה בת זמננו לבין תכנית הלימודים בבית הספר העל יסודי, ולהציג בפני התלמידים את המתמטיקה כתחום חי, תוסס, פורה ומרתק אשר תורם ללא הפסקה לקידמה האנושית.

במסגרת הפרויקט מפותחת סדרה של מצגות פאוארפוינט בנות כ-30 דקות שכל אחת מהן מתמקדת בחדשה מתוך המתמטיקה בת זמננו ומיועדת להצגה על ידי המורה למתמטיקה בפני תלמידי כיתה י-י"ב ללא הגבלה של רמת הכיתה.

במסגרת המיזם ננקטו מהלכים מגוונים להכשרת מורים למתמטיקה לשילוב הבזקי חדשות בכיתותיהם בחטה"ע בד בבד עם איסוף נתונים על הקשיים וההצלחות של המורים ועל תגובות התלמידים להבזקים

  • כל ההבזקים מופיעים במאגר "הבזקי חדשות באתר רמזור למורה בקישור  https://ramzor.sni.technion.ac.il/#!/presentations  וגם באתר עברי אנגלי בכתובת https://mns.org.il.אפשר לפנות אלינו ולהזמין באמצעות גפ"ן השתלמות בית-ספרית או אזורית למורים למתמטיקה על שילוב הבזקי חדשות בהוראת המתמטיקה ועל שימוש בהם כמנוף להקניית כישורי המאה ה-21.מספר גפ"ן של פרויקט "הבזקי חדשות במתמטיקה" הוא: הוא 2378.הכתובת לפנייה היא project.mns@gmail.com או דרך "צרו קשר" באתר "רמזור למורה" בקישור  http://ramzor.sni.technion.ac.il
  • לפרטים אפשר לפנות אלינו בדוא"ל  project.mns.@gmail.com
  • לצפייה בהבזק לדוגמא נא לעבור לקישור כאן

hevzekim_logo_final_color_white

3. לוגיקה בארץ הפלאות: זהו מיזם להשתלמויות בלוגיקה למורים ולפרחי הוראה ע"פ הספר "לוגיקה בארץ הפלאות"  בהוצאת מכון מופ"ת 2012. לפרטים נוספים נא לפנות בדוא"ל אל: keshercham.technion@gmail.com

4. שילוב החינוך לערכים בהוראת המתמטיקה . זהו מיזם הנובע מהתחושה שההתמקדות בהישגים לקראת בחינות הותיר מאחור את החינוך לערכים. שילוב בין לימוד הדיסציפינה לבין חינוך לערכים הוא לא רק רצוי אלא גם אפשרי. להזמנת הרצאה או השתלמות מורים בנושא נא לשלוח מייל אל keshercham.technion@gmail.com

5. הצפנה לחט"ב ולחט"ע. זהו מיזם הנשען על חומר ייחודי שפותח בשיתוף עם המוזיאון הלאומי למדע והועלה לאתר של משרד החינוך בקישור הבא.אפשר להזמין באמצעותנו הוראה של הנושא לחוג מתעניינים בשעות שלאחר יום הלימודים.

6. רשימת התפוצה של "קשר חם" .

להצטרפות נא לעבור לקישור הבא: http://listserv.technion.ac.il/cgi-bin/wa?SUBED1=KESHER-CHAM-L&A=1

פרסים למרכז קשר חם  – לינק לקישור