קבוצת הפיזיקה

הכשרה ופיתוח מקצועי של מורים לפיזיקה

הכשרת המורים לפיזיקה של הפקולטה היא התוכנית הגדולה והמעמיקה בישראל להכשרת מורים לפיזיקה בבתי ספר העל יסודיים. בראש המסלול העומדת פרופ”מ שולמית קפון.

רוב הסטודנטים לומדים בתוכנית מבטים של הטכניון.  רובם בוגרי תואר ראשון או תארים מתקדמים בטכניון בפיזיקה או בתחומים “עשירים בפיזיקה”, כגון הנדסה חשמל, הנדסת מכונות, הנדסה ביו-רפואית ואווירונאוטיקה. סטודנטים בעלי תארים מפקולטות אחרות בטכניון המבקשים ללמוד במסלול לחינוך בפיזיקה נדרשים ללמוד קורסים נוספים בפקולטה לפיזיקה.

יותר משליש מהקורסים בחינוך במסלול הוראת הפיזיקה הינם קורסים ייחודיים להוראת הפיזיקה (לפחות חמישה קורסים). מלבד קורס ההתנסות בו הסטודנטים מלווים מורה לפיזיקה מומחה במהלך העבודה, כל קורסי המגמה נלמדים במעבדה להוראת הפיזיקה שהטכניון סייע בציודה. הקורסים חושפים את הסטודנטים לתיאוריה ולשיטות ההוראה חדישות ומגוונות בהוראת הפיזיקה. הקורסים בנויים סביב פרקטיקות מגוונות להוראת הפיזיקה, ומערבים שיתופי פעולה שונים עם מורים מצוינים לפיזיקה ובתי ספר בסביבה. עיצוב הקורסים והפעלתם מודרכים ומלווים על ידי מחקר. בנוסף לקורסים של הכשרת מורים, הפקולטה מציעה השתלמויות מגוונות לפיתוח מקצועי של מורים לפיזיקה בשלבים שונים של הקריירה, ועובדת בשיתוף פעולה הדוק עם משרד החינוך.

מטרת תוכניות הלימודים לתואר ראשון ושני והפיתוח המקצועי העשיר המוצע למורים לפיזיקה, היא להכשיר ולטפח בוגרים עם חזון חינוכי עמוק ומוחשי, יכולות אישיות ופדגוגיות, ומחויבות הדרושים להצטרפות מוצלחת למערכת החינוך בישראל כמורים, מעצבי תכניות לימודים וחוקרים שיכולים ורוצים לשפר את המערכת מבפנים ולהפוך בהדרגה למנהיגים שלה.

מחקר

שתי חברות סגל עוסקות במחקר הקשור לחינוך מדעי בפיזיקה. לקבלת מידע נוסף בקרו באתרי האינטרנט של קבוצות המחקר.

Virtual-Reality & Neurocognition – פרופ”ח מרים ריינר

Meaningful Disciplinary-Based Learning – פרופ”מ שולמית קפון