תוכנית של MIT להתנסות ברובוטיקה אינטליגנטית – בפקולטה

המרכז לחינוך לרובוטיקה וטכנולוגיה דיגיטלית בפקולטה מפעיל תוכנית רב תחומית מעניינת זו השנה השלישית. התוכנית מפגישה בין תלמידי תיכון מצטיינים מישראל וסטודנטים מהאוניברסיטה הטכנולוגית של מסצ’וסטס (MIT) המשמשים כמנחים. הסטודנטים מגיעים לארץ במסגרת תוכנית MISTI לחילופי סטודנטים והשנה מתארחות בפקולטה שתי סטודנטיות: Jenny Chan סטודנטית להנדסת מכונות, ו-Vibha Agarwal סטודנטית להנדסת חשמל ומדעי המחשב. שני סטודנטים נוספים עוסקים בהנחיה בשני בתי הספר של רשת “אורט” המרוחקים מחיפה.

התוכנית פותחה על בסיס תוכנית MIT Beaver Works Summer Institute. היא מערבת תלמידים בלימודי נושאים מתקדמים ברובוטיקה, תכנות, אינטליגנציה מלאכותית, האינטרנט של הדברים (IoT) ועוד. החזון – טעימה ראשונה מהחומר הלימודי ל”מהנדסי העתיד”, שיעסקו בפיתוח מערכות תחבורה חכמה ופיתוחים נוספים. זהו פרוייקט בצמיחה, והשנה משתתפים 85 תלמידי תיכון משישה בתי ספר, חלקם מאזור חיפה וחלקם מבתי ספר של רשת אורט ועמל ברחבי הארץ.

החודשיים הראשונים של התוכנית היוו שלב הכנה, בו קיבלו התלמידים יסודות ברובוטיקה ובקרה. הם התנסו בתכנות בשפה Python, במערכת הפעלה Linux ובפיתוח תקשורת אינטרנטית באמצעות ThingWorx. שלב זה הסתיים בדצמבר 2019. בשלב השני, במהלך חודש ינואר, ילמדו התלמידים בהדרכתם של הסטודנטים מ-MIT, במשך ארבעה שבועות.

קבוצות התלמידים משלושה בתי ספר בחיפה ילמדו במרכז לחינוך לרובוטיקה וטכנולוגיה דיגיטלית. כל קבוצה תלמד קורס “מערכת הפעלת רובוטים” (Robot Operating System) של שבעה ימים מלאים שיינתן ע”י הסטודנטיות מ-MIT באנגלית. עם סיום הקורס, כל הקבוצות יבצעו פרוייקטים לפיתוח מערכות רובוטיות חכמות ומקושרות, בהנחיה משותפת של צוות המרכז, הסטודנטיות ומורים מבתי הספר. בפרויקטים יישמו הקבוצות את הידע שרכשו בשלב ההכנה ובקורס ROS. התלמידים יציגו את הפרויקטים באירוע סיום התוכנית שיתקיים ב- 30.01.2020.

יוזם התוכנית וראש המרכז לחינוך לרובוטיקה וטכנולוגיה מתקדמת – פרופ’ איגור ורנר
מנהל התוכנית והמרכז – ד”ר דן קופרמן
תומכים בתוכנית – רשת אורט, חברות PTC ומומנטום – מנוע הצמיחה של מקצועות הרכב
בתי הספר המשתתפים: תיכון חוגים, בסמת, בי”ס הטכני של חיל האוויר – כל השלושה מחיפה, עמל ב’ פתח תקוה, וכן אורט תרשיחא ואורט גן יבנה