שני זוכים פקולטיים בפרסי מימון של הות”ת

ברכות לדוקטורנט קובי מייק ולמגיסטרית ויקטוריה חלפין שמחקריהם העוסקים במדעי הנתונים, זכו בימים אלה בפרס מימון של הות”ת*.
הדוקטורנט קובי מייק עוסק בהוראת מדעי הנתונים (data science) למגוון אוכלוסיות, בהנחיית פרופ’ אורית חזן.
ויקטוריה חלפין, סטודנטית לתואר שני בהנחיית ד”ר ציפי הורוביץ קראוס, עוסקת בגילוי רשתות נוירוביולוגיות משויכות לקשב ולמידה בילדים.
“במסגרת המחקר אני מנתחת נתוני דימות מוחי (functional MRI) ונתוני מבחנים קוגניטיביים של כ 10,000 ילדים בני 9-10 שנים” אומרת ויקטוריה, “אני מנסה לבחון פרופילים שונים של יכולות למידה של ילדים על בסיס הנתונים הקוגניטיביים ובודקת אם ניתן לקבל את אותם המאפיינים רק על ידי בחינת נתוני הדימות שלהם. לשם כך אני משתמשת בשיטות שונות מתחום מדעי הנתונים וביניהן אלגוריתמים של למידה עמוקה. המחקר נועד להוסיף עוד נדבך להבנת המוח הצעיר בכדי לאפשר בעתיד אבחון טוב יותר לילדים עם קשיי למידה ומתן עזרה מותאמת לילדים אלו.”
הפרספקטיבה של קובי שונה, אך לא פחות חשובה: “אני חוקר את האתגר הפדגוגי בפיתוח תוכניות לימודים למגוון אוכלוסיות. בין השאר אני עוסק בפיתוח תכנית לימודים במדעי הנתונים לתלמידי תיכון בכיתות י’-י”ב. כמו כן אני עוסק בשילוב מדעי הנתונים כשיטת מחקר בתחומים מגוונים כולל מדע והנדסה, מדעי החברה ומדעי הרוח הדיגיטליים.”
שתי תוכניות לימוד לבגרות שקובי היה שותף לפיתוחן אושרו לאחרונה.
ויקטוריה מסכמת: “הזכייה בפרס יוקרתי זה במימון ות”ת, מחזקת את ההבנה שלי בנחיצות בכלים המגיעים ממדעי המחשב ומדעי הנתונים בהתמודדות עם נתונים מורכבים כמו נתוני MRI. בנימה אישית, הזכייה הדגישה את החשיבות והצורך במחקר ומאפשרת לי להתמיד ולהגיע לתוצאות.”
* הות”ת – הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה הינה ועדה בלתי תלויה, שתפקידה לשקול ולהכריע בכל הקשור לתקצוב ההשכלה הגבוהה בישראל.