הקורס המשותף של הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה ואוניברסיטת המדינה של מישיגן (MSU) בנושא "קיימות וצדק חברתי בחינוך מדעי"

בחודש אוקטובר התקיים הקורס המשותף של הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה ואוניברסיטת המדינה של מישיגן בנושא "קיימות וצדק חברתי בחינוך מדעי". הקורס החל ביום שבת ה-21.10 בצעידה של המשתתפים מ-MSU ברחבי חיפה, ממרכז הכרמל אל העיר התחתית, על מנת לחוות את העיר הרב תרבותית. ביום ראשון נפגשו לראשונה שתי קבוצות המשתתפים ליום מרתק של הרצאות מפי פרופ' טלי טל, פרופ"ח שולמית קפון, פרופ' גייל ריצ'מונד מ-MSU וד"ר יעל בראל בן דוד וסבבים של שולחנות עגולים בהם העמיקו המשתתפים את ההכרות ושוחחו על סוגיות שונות של קיימות וצדק חברתי. ביום שני ביקרו המשתתפים בעמותת אלרואד בטמרה الرواد للعلوم والتقنيات ,  מרכז אחר"ת – שינוי דרך הוראת ולמידת הפיזיקה בבתי הספר העל-יסודיים  בקיבוץ כברי ובביה"ס השלום בשייח' דנון. ביום זה זכו לשמוע על אפשרויות שונות לעידוד למידה מעמיקה של מדע בחברה הערבית והיהודית ולשיתופי פעולה בין שתי החברות.

ביום שלישי נכחו המשתתפים ביום מרתק של הרצאות בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה. ביום זה שמעו את הרצאתן של ד"ר נירית לביא אלון, פרופ' אילת ברעם-צברי, ד"ר דינה ציבולסקי, פרופ' אמריטוס יהודית דורי, ד"ר אריג' מואסי, ד"ר רייצ'ל פאר וד"ר עביר ותד אשר כולן נגעו בנושאים של קיימות וצדק חברתי. ביום רביעי סיירו המשתתפים בעמק החולה ועסקו בסוגיית הציפורים ככלי חינוכי לגישור בין קהילות ומקומות. לאחר מכן הצפינו לקרית שמונה שם שמעו את הרצאתה של ד"ר חנה פרנקל על עמותת גליליום  והאפשרויות השונות לקידום החינוך המדעי בחברה היהודית והערבית, וביקרו בתיכון "אורט דצינגר" בו פגשו את ד"ר מגי מועלם, בוגרת הפקולטה שלנו ומורה מצטיינת, אשר הציגה את עשייתה המבורכת לקידום התלמידים בקרית שמונה. את היום סיימו בפגישה עם פרופ' אילת שביט אשר הציגה בפני המשתתפים את פארק הזהב בקרית שמונה ואת הפרויקטים הקהילתיים השונים בו כחלק מ-"אקדמיה בכיכר"- קידום החינוך המדעי בקהילות מגוונות באצבע הגליל.

היום החמישי של הקורס הוקדש לנושא קיימות. בתחילתו ביקרו משתתפי הקורס ב- בוסתן תם Bustan Thom ועסקו בסוגיה של קיימות, האדם והטבע. בביקור זה שמעו מענת פרקש, מייסדת הבוסתן שהוקם לזכר בנה הטייס סרן תם פרקש ז"ל, על האפשרויות החינוכיות השונות שהבוסתן מציע, ונהנו מסיור מודרך ברחבי הבוסתן. לאחר מכן סיירו בהדרכתה של ד"ר נירית לביא אלון בגן הנדיב. במהלך הסיור נחשפו למגוון הגישות והפתרונות האקולוגיים בגן וברמת הנדיב. הסיור הסתיים בהליכה רגלית לעין צור המדגים שימוש במים בתקופות עתיקות.

את יום הקורס האחרון, ביום שישי, פתחו משתתפי הקורס ב-הגן האקולוגי בטכניון – ecotechnion . פרופ' טלי טל הציגה את סיפור הקמתו של הגן ואת פעילותו כיום. בהמשך היום תכננו את המחקרים המשותפים למשתתפים מהטכניון ומאוניברסיטת המדינה של מישיגן אותם יבצעו בחודשים הקרובים ויציגו במושב פוסטרים משותף בכנס NARST הקרוב שיתקיים בשיקגו, ארצות הברית.